Danuše Nerudová byla nejmladší rektorkou Medelovy univerzity v Brně za celou dobu její existence. Tato česká ekonomka a vysokoškolská profesorka narozená v roce 1979, je autorkou mnoha odborných knih a článků. Je matkou dvou synů a manželkou advokáta Roberta Nerudy.
Kandidátka na prezidentku
Profesorka Danuše Nerudová před nějakou dobou oznámila, že zvažuje kandidaturu na prezidentku České republiky. Mnoha novinářům se ihned vybavila podoba se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Podobnost však Danuše Nerudová odmítá se slovy: „Se Zuzanou Čaputovou jsme jiné, máme jiný background, ona je právník, já ekonom a já byla rektorkou univerzity. Ona měla jiné věci, jimiž se zabývala. Ta doba, ve které byla zvolena, byla úplně odlišná od té, ve které se teď nacházíme.“
Danuše Nerudová tvrdí, že k prezidentské kandidatuře je potřeba přistupovat s pokorou a realismem. Pro Seznam zprávy se nedávno vyjádřila takto: „O kandidatuře na prezidenta uvažuji, ale se vší pokorou. Nejsme v jednoduché situaci, máme před sebou složitou dobu. Nepotřebujeme prezidenta, který si bude plnit vlastní sny, ale takového, který bude k lidem blízko. Bude chápat, že tu na podzim budeme mít skupinu lidí, kteří na tom nebudou dobře. Bude se muset zajímat o osudy každého jednotlivého člověka. Proto nad tím přemýšlím a nějak to dopadne.“ Přesto si udržuje realistický pohled na své schopnosti a možnosti. Nedává si růžové brýle a nechce, aby ji tak viděli ani druzí. Jak sama říká, „když něco děláte se stoprocentním nasazením, tak to nejde dělat dlouhodobě, protože dřív nebo později otupíte. A to já za svoji kariéru moc dobře vím. Vždycky když u svých projektů dosáhnete cílů, tak už nemáte kam věci posouvat. Je důležité si uvědomit, kdy je čas posunout se dál.“ Další životní zastávkou Danuše Nerudové by tak mohl být Pražský hrad.
Její smysl pro realitu dokládá i vnímání aktuální kritické situace v celé Evropě, do které patří nejen konflikt na Ukrajině, ale i extrémní zdražování potravin, energií a vlastně všeho, co s tím souvisí. Danuše Nerudová proto s naprostou otevřeností konstatuje: „Jsme v situaci, kdy významně klesne životní úroveň všem. A nevím, zda lidé počítají s tím, že ten pokles bude větší než v devadesátých letech. My ekonomové už bijeme na poplach. Naše pravicová vláda musí přijít se silným sociálním programem. Bude tu třetina domácností, které budou ohroženy chudobou, a to se netýká jen nízkopříjmových lidí, ale i střední třídy. Střední třída zchudne.“
Ne firma, ale rodina
Oproti jiným politikům Česka má ale profesorka Nerudová zcela odlišný přístup k vedení státu. Odmítá model vedení státu jako firmy. Pro deník E15 Expres například poznamenala: „Naše společnost byla osm let řízena jako firma. Naše země se ale nedá řídit jako firma, a mimochodem ani jako vojenská jednotka. Naši zemi je potřeba spravovat jako rodinu. V rodině se totiž vždy o ty nejzranitelnější a nejslabší postaráte.“ I z toho důvodu jsou jí možná velmi sympatické země jako Nový Zéland, Švédsko nebo Slovensko, kde jsou na nejvyšších politických postech ženy disponující větší mírou empatie.
Sama za sebe dodává: „Prezident může být nápadný, ale může dodržovat ústavu. Česku by ale slušel model civilního prezidenta. Když o funkci uvažujete v tomto širším kontextu a současně dostáváte e-maily, ve kterých je zmíněno, že Česká republika potřebuje ženu prezidentku po vzoru Slovenska, tak odpovídám, že Česká republika nepotřebuje prezidentku, potřebuje prezidenta nebo prezidentku osobnost. Myslím, že paralela mezi Českou republikou a Slovenskem není až tak přímočará, jak se často tvrdí. Na prezidentku bych tedy neměla kandidovat pouze z důvodu, že se cítím polichocena. Kandidatura představuje velký závazek, nejen vůči občanům této země, ale i vůči vlastní rodině. Každá žena svádí boj ve své kariéře, protože musí vystupovat v různých rolích a jednou z těch rolí je i role manželky, matky, dcery.“
Zdroj fotografie: danusenerudova.cz