Rozhovor: Bc. Jana Řezníčková, interim hlavní účetní

Rozhovor: Bc. Jana Řezníčková, interim hlavní účetní

Jana Řezníčková u nás pracuje jako interim hlavní účetní a supervizor účetní. V krátkém rozhovoru se dozvíte, proč po 18 letech pohodlí a jistoty změnila zaměstnání, co jí na současném stylu práce nejvíce vyhovuje a jak si získává důvěru lidí ve firmách.

Vývoj spotřebitelských cen - říjen 2022

Vývoj spotřebitelských cen - říjen 2022

Podle dat zvěřejněných Českým statistickým úřadem klesly v meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny o 1,4 %. Jde o jediný meziměsíční pokles cen od prosince 2020. Meziročně v říjnu vzrostly spotřebitelské ceny o 15,1 %, což bylo o 2,9 % méně než v září.

„Největší vliv na vývoj cenové hladiny měla v říjnu vládní úsporná opatření pro domácnosti ve formě příspěvku na energie. Díky promítnutí Úsporného tarifu do cen elektřiny a nulovému poplatku za podporované zdroje energie se ceny proti září snížily o 1,4 %. Byl to jediný meziměsíční pokles cen od prosince 2020. Meziroční růst cen zpomalil na 15,1 %,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Vláda zavádí daň z neočekávaných zisků

Vláda zavádí daň z neočekávaných zisků

Nová mimořádná daň je zaměřena na firmy generující neočekávaně vysoké zisky bez vlastního přičinění. Dotkne segmentů jako je bankovnictví, výroba a obchod s elektřinou a plynem, těžba fosilních paliv, petrochemie, velkoobchod PHM. Platit má tři roky od 1. ledna 2023. Do státního rozpočtu přinese za první rok 85 miliard.

V důsledku mimořádných výdajů spojených zejména s kompenzacemi vysokých cen energií pro občany a firmy je nutné zajistit další příjmy do státního rozpočtu. Opatření staví na principu solidarity, kdy společnosti s mimořádnými zisky umožní státu získat prostředky, které budou přesměrovány na pomoc lidem a firmám s vysokými cenami energií.

Hospodářský výhled na příští rok: Nižší růst ekonomiky a vysoká inflace

Hospodářský výhled na příští rok: Nižší růst ekonomiky a vysoká inflace

V důsledku probíhající války na Ukrajině je narušena celosvětová poptávka a zvyšují se globální inflační tlaky. Nejvíce ohrožena je právě EU, neboť její poloha se nachází v těsné blízkosti území, kde probíhá konflikt a zároveň je závislá na ruském plynu. Očekáváme menší růst a stále vysokou inflaci.

Podle Podzimní hospodářské prognózy 2022 je očekávaná hodnota inflace pro příští rok 7,0 % v EU a 6,1 % v eurozóně, následně se má v roce 2024 snížitna 3,0 % a 2,6 %. Růst HDP v roce 2023 dosáhne jak v EU, tak v eurozóně 0,3 %. Do roku 2024 by měl hospodářský růst postupně znovu nastartovat a dosáhnout v průměru 1,6 % v EU a 1,5 % v eurozóně. Trh práce i přes náročné podmínky odolává. Nezaměstnanost je nejnižší za několik desetiletí. Předpokládá se, že trhy práce budou i nadále odolné. Míra nezaměstnanosti v EU je odhadována na 6,5 % v roce 2023 a 6,4 % v roce 2024.

ČINŽOVNÍCI

ČINŽOVNÍCI

Byla jsem hostem jako účetní a daňový specialista v soukromém investorském klubu ČINŽOVNÍCI v Brně.

Téma dne bylo jasné - DANĚNÍ PŘÍJMŮ Z PRONÁJMU A PRODEJE NEMOVITOSTÍ 💰🏠.

Naše účetní kancelář JK EDIT, s.r.o. dělá ročně 100 až 200 přiznání fyzických osob a zažili jsme snad všechny kombinace zdanění příjmů z pronájmu.

Co zaznělo a bylo nejvíc zajímavé?

Manažerské vzdělání

Manažerské vzdělání

Celé manažerské vzdělání se může jít klouzat.
Zjistila jsem, že převážně pracuji s intuicí.
Je to dobře nebo špatně?
😊

Soutěž Podnikavá žena

Soutěž Podnikavá žena

Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky založená už v roce 2001, spustila vlastní nedotační projekt s názvem Podnikavá žena. Jeho cílem je pomoci českým podnikatelkám proměnit jejich vášeň k podnikání v další rozvoj, sdílet své vlastní názory a zkušenosti s jinými podnikatelkami Česka a dát vědět o tom, co umí, dalším. Asociace ženám podnikatelkám pomáhá s jednoduchým startem a následným rozvojem jejich vizí, snů a plánů v oblasti podnikání. Vzájemně podnikatelky seznamuje pomocí networkingových setkání, mastermindových skupin nebo seminářů. Všude tam dochází ke sdílení vlastních zkušeností, vyzkoušených rad od odborníků nebo příběhů reálných žen podnikatelek z Česka a celého světa.

Série jednání

Série jednání

Poprvé v životě mám za sebou sérii jednání se třemi úspěšnými rodinnými firmami.
Poznáte je hned.
Jsou jiní.
Tyto firmy jsou snem pro účetní.
💚

Práce lídra

Práce lídra

Co je nejtěžší a zároveň nejdůležitější na práci lídra?
Aby byl sebědomý, věděl co chce a věřil si.
❓❓
Co bylo nejtěžší pro mě?
Provést změny ve firmě.
Chcete šikovnější lidi. Skvělé klienty. Začnete je měnit, jednoho po druhém.

Neuvěřitelný stres

Neuvěřitelný stres

Takovéto prostředí vážně ještě někde je?
Nebo jsme exoti?
😊

Zanechte nám kontakt
Ozveme se vám do 24 hodin

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.

Prosíme doplňte Vaše jméno a příjmení
Prosíme doplňte Vaši kontaktní e-mailovou adresu
Prosíme doplňte Vaše kontaktní telefonní číslo
Prosíme napište text zprávy.
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů