Pětičlenná rodina s jedním byznysem

Pětičlenná rodina s jedním byznysem

Jan a Barbora Čelikovských se narodili a dlouhou dobu žili v Praze. Mají tři děti, dva chlapce a jednu dívku. Před patnácti lety se přestěhovali z hlavního města na rodinnou chalupu poblíž Bezdězu. Důvod byl jednoduchý: potřeba změnit rytmus života, vnitřně se uklidnit, být více spolu jako rodina. Se změnou bydlení přišla i změna zaměstnání. Oba začali podnikat jako fotografové. Dnes už má patnáctiletá rodinná firmička YB studio své jméno a desítky spokojených zákazníků.

Co je předmětem vaší práce? Co všechno děláte?

Základem všeho je klasické focení. Svým klientům nabízíme jak klasický, tak netradiční pohled na místo, kde máme fotit. Tím, že pracujeme společně, můžeme svým zákazníkům nabídnout pohled svou fotografů za cenu jednoho, a to po celý rok. Kromě toho se věnujeme natáčení videospotů. K tomu používáme dron i pozemní kameru. A nakonec naše služby zahrnují i ilustrace na míru, návrhy a výrobu kalendářů a tvorbu reels videí pro sociální sítě.

Jak se díváte na konkurenci?

Konkurenci naprosto respektujeme a vážíme si jí. Každé místo v Česku má svého místního fotografa. Někoho, kdo na daném místě fotí už zpravidla mnoho let. Má to velkou výhodu. Díky tomu se daří vytvořit spoustu snímků s náladami, které se fotografovi, který se na to místo podívá jen jednou nebo dvakrát, nemůže podařit. Tam, kde žijeme, jsme jako místní fotografové postiženi takzvanou profesní slepotou i my. Oblíbená místa fotíme jen z oblíbených míst v oblíbené kompozici. Fotografové odjinud ale přinášejí jiný pohled, pohled zvenčí. A to je důvod, proč s námi naši zákazníci spolupracují. Práci místních fotografů a fotografek tedy s úctou doplňujeme o pohled někoho odjinud.

Fotíte odjakživa?

Ano i ne.

Karluvmost Honza DRONfotografie: Čelikovští / Karlův most - dron

Jak tomu máme rozumět?

Oba jsme měli odjakživa zálibu ve focení. Takže jsme fotili od té doby, co jsme měli foťáky. Manželka, která navíc obor fotografie vystudovala, začínala na Praktice a Flexaretu. Já na Zenitu a Leice. Nicméně jsme fotili jen pro radost. Teprve po přestěhování z Prahy na vesnici k Bezdězu jsme přemýšleli o změně zaměstnání. Ptali jsme se sami sebe, co budeme dělat. Tehdy byla v Evropě hospodářská krize a práce se sháněla těžko. Jednou jsme narazili na biblický citát od krále Šalomouna. Ten citát nás nasměroval dál, úplně novým směrem. A tím to všechno začalo.

Můžeme se zeptat, o jaký citát šlo?

Šalomoun napsal: „Vidíš někoho, kdo je v práci zručný? Postaví se před krále, ne před obyčejné lidi.“ Uvědomili jsme si, že člověk by se neměl bát vyzkoušet to, co umí, to, co ho baví. Založili jsme si živnost a vyzkoušeli oslovit několik klientů. Když byla manželka na procházce s kočárkem, potkal ji místní starosta a vzkázal, že naše služby objednává. A tak jsme díky Bohu začali fotit.

Odkud jsou vaši zákazníci?

Jsou to jak soukromé, tak státní firmy a instituce. Malé, střední i velké. Naši zákazníci jsou z úplně celé České republiky. Jezdíme od Aše až po Ostravu. Díky tomu jsme poznali, jak krásná naše země je. Objevili jsme tolik nádherných míst, o kterých jsme ani netušili, že existují. Výjimečně máme zákazníky ze zahraničí. Například na letošní rok jsme vytvářeli kalendář pro velvyslanectví jednoho z největších států světa. Pokaždé je to výzva. Výzva, která vás posune dál. Díky tomu jste pak silnější a odvážnější, máte více empatie pro zákazníky. To samozřejmě prospívá jak nám samotným, tak i našim klientům.

LibereckyKraj_celikovskyfotografie: Čelikovští / Liberecký kraj

Máte tři děti. Jak jde focení skloubit s rodinným životem?

Děti jsou naši skvělí parťáci. Pomáhají nám a dělají to opravdu dobře. Nejstarší syn je již plnoletý a dělá pro nás střih a výrobu propagačních videospotů a reels videí. Dcera má po manželce talent na malování a kreslení, takže se věnuje návrhům všelijakých grafik a k tomu ještě dělá ilustrace na míru pro konkrétní klienty. A nejmladší syn zdědil talent na kreslení také, takže ve svém věku vytváří až neuvěřitelné grafické návrhy, které pak používáme jako potisk na trička nebo k výrobě log. Tím, že s manželkou pracujeme spolu, prospíváme našemu manželství. Je to úžasná výsada pracovat s někým, koho milujete. Vždy říkáme, že je to dar od Boha.

Co pro vás vaše rodina znamená?

Rodina je přístav, kde přečkáte různé životní bouře. Rodina je cirkus, kde se smíchy popadáte za břicho. Jak řekl francouzský spisovatel André Maurois: „Bez rodiny se člověk chvěje zimou v nekonečném vesmíru.“

Kdybyste měli moc celosvětově vyřešit jeden problém, který by to byl?

To je těžká otázka. Máme pocit, že lidstvo často řeší jen důsledky dopadu svého chování. Příčiny ale zůstávají nezměněné. Lidské sobectví, láska k bohatství, narušené mezilidské vztahy, nedostatek pokory. Je samozřejmě i spousta lidí, které mají krásné a ušlechtilé pohnutky. Přesto jakoby někdo v pozadí tahal na nitky a řítil svět do záhuby. Ptáte-li se ale na jednu věc, pak bychom si asi přáli, aby lidé po celém světě měli více pokory. Více pokory naslouchat sobě navzájem, svému svědomí i tam nahoru Někomu, kdo nás vytvořil.

Děkujeme vám za rozhovor.

Zanechte nám kontakt
Ozveme se vám do 24 hodin

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.

Prosíme doplňte Vaše jméno a příjmení
Prosíme doplňte Vaši kontaktní e-mailovou adresu
Prosíme doplňte Vaše kontaktní telefonní číslo
Prosíme napište text zprávy.
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů