Seznamte se s daňovými i dalšími novinkami pro rok 2023 - 2.díl

Seznamte se s daňovými i dalšími novinkami pro rok 2023 - 2.díl

S novým rokem 2023 vstupuje v platnost několik změn týkajících se jak občanů, tak firem. Podívejte se na dalších pět novinek, které připravilo Ministerstvo financí.


Zrušení zákonné povinnosti elektronicky evidovat tržby

Elektronická evidence tržeb byla u nás postupně zaváděna od prosince 2016. V současné době s růstem bezhotovostní ekonomiky již ztrácí svůj význam. Její přínos pro státní rozpočet by byl minimální. Povinnost elektronicky evidovat tržby je nyní definitivně zrušena, čímž se podnikatelům sníží administrativní zátěž i náklady s EET spojené.

Daňové milostivé léto pro dlužníky s daňovými nedoplatky

Daňové subjekty se budou moci zbavit zbytečné zátěže zejména bagatelních nedoplatků, které se mnohdy pohybují v řádu jednotek korun. Všechny fyzické osoby budou moci požádat o mimořádné odpuštění příslušenství daně, pokud uhradí jistinu daňového nedoplatku. Fyzické a právnické osoby budou rovněž moci požádat o mimořádný zánik některých celých daňových nedoplatků. Daňové milostivé léto bude probíhat od 1. července do 30. listopadu 2023.

Navýšení všech sazeb spotřební daně z tabákových výrobků o 5 %

Od 1. ledna 2023 dochází k navýšení všech sazeb spotřební daně z tabákových výrobků a zahřívaných tabákových výrobků o 5 % oproti roku předcházejícímu.

 dane tabak

Zásadní změny v silniční dani

Dochází ke zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun. Ty jsou vymezeny silničními vozidly kategorie N2 a N3 a jejich přípojnými vozidly kategorie O3 nebo O4, pokud jsou registrovány v registru silničních vozidel v ČR. U ostatních vozidel jako jsou nákladní automobily N s druhem karoserie BA nebo BB, tahače návěsů a podobně, jsou sníženy roční sazby na úroveň minimálních sazeb podle směrnice Euroviněta a je zjednodušeno jejich danění. Hodnoty sazeb jsou založeny na minimálních ročních sazbách směrnice Euroviněta. Zároveň došlo ke zjednodušení výpočtu daně, a to z důvodu rušení snižování sazeb daně v závislosti na datu první registrace vozidla. Dále je zrušena povinnost platit čtvrtletní zálohy silniční daně.

(Novela zákona týkající se silniční daně provedla tyto změny s účinností již od 1. července 2022. Zásadní část změn se však reálně promítne při podání daňového přiznání až k 31. lednu 2023 a dále.)

Upravení Systému jednotného tarifu „OneTicket“

S novým jízdním řádem 2022/2023, který platí od 11. prosince 2022 byly upraveny pevné ceny a určeny podmínky v železniční dopravě v rámci „Systému jednotného tarifu“. Tzv. „OneTicket“ umožňuje prostřednictvím jednoho síťového jízdního dokladu jednodenní cestování s více dopravci. Tím se vyhovělo požadavkům cestujících, kteří takové řešení hojně poptávali.

 

 

 

 

Zanechte nám kontakt
Ozveme se vám do 24 hodin

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.

Prosíme doplňte Vaše jméno a příjmení
Prosíme doplňte Vaši kontaktní e-mailovou adresu
Prosíme doplňte Vaše kontaktní telefonní číslo
Prosíme napište text zprávy.
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů