Preventivní restrukturalizace má podnikatele zachránit před hrozbou úpadku

Preventivní  restrukturalizace má podnikatele zachránit před hrozbou úpadku

Narůstajícímu počtu podnikatelů s přechodnými finančními potížemi by mělo pomoci nové opatření v podobě preventivní restrukturalizace. Zajišťuje, aby podnikatel nadále vedl svoji společnost a zachránil ji před hrozícím úpadkem. Musí však přijmout určitá restrukturalizační opatření.


Z hlediska práva se preventivní restrukturalizace řadí k insolvenčním nástrojům. Ve skutečnosti se pohybuje na pomezí prevence a insolvence. Český právní řád tento pojem přejímá z evropské směrnice. Návrh příslušného zákona už prošel vládou a aktuálně jde do Sněmovny.

„Smyslem této novinky je včas odhalit momentální finanční potíže podnikatelů a zahájit ozdravný proces. Preventivní restrukturalizace se snaží předcházet úpadku podnikatele a zabránit mu. Ve Velké Británii, Nizozemí i v Německu tuto možnost už mají a z praxe víme, že zahraniční věřitelé nebo mateřské společnosti poptávají obdobná řešení i u nás," sdělil poslanec ODS a zpravodaj vládního návrhu Pavel Staněk.

Při realizaci preventivní  restrukturalizace by měl podnikatel provést analýzu, na základě které připraví sanační projekt. V něm se zaváže plnit různá restrukturalizační opatření – zejména řádně splácet nebo prodávat majetek. O projektu hlasují věřitelé. Pokud dojde ke shodě předloží se výsledný restrukturalizační plán soudu ke schválení. „Nová úprava by měla podnikatelům s dočasnými finančními problémy umožnit, aby nadále vedli svou firmu. To je jedna z jejích klíčových výhod. Cílem celého procesu je revitalizovat životaschopný podnik, a tím odvrátit možný úpadek, nikoliv udržovat různé formy tzv. zombie firem," dodal Pavel Staněk.

Podnikatelé doposud žádné podobné opatření neměli. V některých případech využívali reorganizaci. „Reorganizace je ale nutně spojená s tím, že podnikatel nejprve vyhlásí úpadek. To je samozřejmě možný polibek smrti pro jakoukoliv další obchodní činnost a důvěru ve značku firmy. Preventivní restrukturalizace je mnohem mírnější nástroj. Informace o jejím průběhu budou neveřejné. Bude záležet na podnikateli, na jakých podmínkách úhrady se s věřiteli domluví. Po skončení restrukturalizace se firma může bez omezení vrátit zpátky na trh – dál pak budou vznikat obchodní vztahy a nové zakázky, což je prospěšné pro celou ekonomiku," vysvětlil Bohumil Havel z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.

Restrukturalizace zajistí nejen zachování chodu podniku a pracovních míst, ale i lepší perspektivu pro věřitele. Pokud ji podpoří mají větší šanci na uspokojení pohledávek, než v insolvenci a zároveň neztratí obchodního partnera. V preventivní restrukturalizaci může podnikatel oproti insolvenčnímu řízení oslovit pouze klíčové věřitele, se kterými poté snadněji dosáhne konstruktivního řešení. „Pokud vše půjde dobře a podnikatel bude plnit restrukturalizační plán, ostatní věřitelé restrukturalizaci nijak nepocítí, respektive se o ní vůbec nemusejí dozvědět. A kdyby se plnění plánu nedařilo, mohou poškozené strany dosáhnout zrušení plánu a obnovení dříve prominutých dluhů," upřesnil Ondřej Zezulka z Ministerstva spravedlnosti.

Zanechte nám kontakt
Ozveme se vám do 24 hodin

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.

Prosíme doplňte Vaše jméno a příjmení
Prosíme doplňte Vaši kontaktní e-mailovou adresu
Prosíme doplňte Vaše kontaktní telefonní číslo
Prosíme napište text zprávy.
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů