Čechů ochotných pracovat za nižší mzdu ubývá, obavy z nezaměstnanosti zůstávají

Čechů ochotných pracovat za nižší mzdu ubývá, obavy z nezaměstnanosti zůstávají

Více než polovina obyvatel Česka v produktivním věku by byla ochotna pracovat za nižší mzdu, pokud by jim hrozila ztráta zaměstnání, konkrétně jde o 58 % lidí. I tak podíl osob ochotných pracovat za nižší mzdu prakicky dosáhl nejnižší historické úrovně. Na druhou stranu obavy z nezaměstnanosti má u nás 39 % osob v produktivním věku, a to i přesto, že míra nezaměstnanosti se v Česku stále drží na nižších historických hodnotách. Tyto skutečnosti vyplynuly z květnového průzkumu agentury STEM.

„Podíl osob ochotných pracovat za nižší mzdu dosáhl de facto nejnižší úrovně, kterou jsme v našem výzkumu od roku 1993 zaznamenali. I na počátku pandemie COVID-19 či během poslední ekonomické recese odstartované pádem banky Lehman Brothers (v ČR cca 2008-2014) osciloval podíl těchto osob kolem 80 % osob. Kvůli enormnímu růstu cen si však řada lidí už pravděpodobně nemůže dovolit akceptovat nižší mzdu.“ sdělila Kateřina Duspivová, senior analytička STEM.

Jednou z možností, jak může člověk řešit vzniklou nezaměstnanost, je přestěhovat se za prací. Lidí ochotných přestěhovat se za prací do jiného kraje je přibližně třetina. Tuto možnost by zvažovalo přibližně 35% respondentů.

 

Zanechte nám kontakt
Ozveme se vám do 24 hodin

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.

Prosíme doplňte Vaše jméno a příjmení
Prosíme doplňte Vaši kontaktní e-mailovou adresu
Prosíme doplňte Vaše kontaktní telefonní číslo
Prosíme napište text zprávy.
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů