České firmy ve značné míře zaměstnávají lidi v důchodovém věku. Jde přibližně o tři čtvrtiny podniků. Osoby v předdůchodovém věku starších 55 let pak zaměstnává dokonce více než 90 % firem. Firmy oceňují zejména pracovní zkušenosti a nižší fluktuaci těchto zaměstnanců. Podle podnikatelů by k většímu zapojení starších lidí do pracovního procesu přispělo zatraktivnění částečných pracovních úvazků a dohod. Vyplynulo to z šetření Hospodářské komory, které proběhlo mezi firmami napříč velikostmi a regiony.
Více než 42 % respondentů uvedlo, že senioři vykazují pracovní nasazení a výsledky srovnatelné s mladšími pracovníky. Podle 17 % zaměstnavatelů senioři vykazují dokonce lepší pracovní nasazení i výsledky než jejich mladší kolegové. Nižší pracovní výkonnost u seniorů uvedlo jen 7 % oslovených podnikatelů. „Pro výraznou většinu firem senioři a lidé v předdůchodovém věku představují významnou součást jejich pracovních týmů. Starší zaměstnanci přinášejí do firem dlouholetou pracovní zkušenost, dobré pracovní návyky i nadhled, které mohou předávat ostatním kolegům, a tím zlepšovat výkonnost firmy,“ sdělila viceprezidentka Hospodářské komory Jana Havrdová.
Starší zaměstnance naopak podle firem znevýhodňuje hlavně slabší digitální gramotnost a menší jazyková vybavenost. Podnikatelé by proto byli rádi, kdyby existovala širší nabídka a větší finanční podpora státu u rekvalifikačních a vzdělávacích kurzů. „Tato investice se státu několikanásobně vrátí tím, že lidé budou pracovat déle a za vyšší mzdy, navíc digitální gramotnost je dnes důležitá i mimo zaměstnání a mnoho starších lidí na horší digitální gramotnost bohužel doplácí,“ sdělil viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
Zhruba dvě třetiny firem se domnívá, že k zaměstnávání seniorů by nejlépe přispěla podpora zkrácených úvazků například v podobě nižší odvodové zátěže. U osob v předdůchodovém věku se také zhruba třetina firem obává jejich odchodu do předčasné penze. Kvůli napjatému trhu práce je velmi obtížné takového pracovníka rychle nahradit.