Rozhovor: Bc. Michaela Valasová, junior účetní JKEDIT

Rozhovor: Bc. Michaela Valasová, junior účetní JKEDIT

Michaela Valasová u nás pracuje na pozici junior účetní. Míša patří ke generaci mladých talentovaných kolegyň, které si v JK EDIT pečlivě vybíráme. Práce jí jde od ruky a již druhý měsíc po nástupu zvládla samostatně účtovat menší klienty a je předpoklad, že ve stejném tempu zvládne i vše ostatní. Jsme rádi, že je s námi! ????

???? Míšo, v JK EDIT pracuješ od října minulého roku. Proč ses rozhodla pracovat zrovna u nás?

Předtím než jsem začala pracovat v JK EDIT, tak jsem pracovala 5 let v supermarketu, kde jsem si vyzkoušela mnoho pozic. Práce mě bavila, ale cítila jsem, že chci vyzkoušet práci v oboru, který studuji. Po dokončení bakalářského studia jsem se rozhodla udělat velkou změnu a najít si novou práci.

Nastoupila jsem do jedné firmy na pozici junior účetní, kde jsem byla pouze dva měsíce a věděla jsem, že tohle nechci. Stres, chaos, špatné zacházení se zaměstnanci. Hledala jsem tedy dál a narazila na JK EDIT, kde mi bylo už po první telefonátu a setkání s majitelkou společnosti jasné, že tady bych chtěla pracovat.

???? Zároveň s prací studuješ ještě navazující magisterské studium. Jakou děláš školu?

Studuji prezenčně na VUT v Brně, na fakultě podnikatelské, obor strategický rozvoj podniku. Bakaláře jsem vystudovala na stejné fakultě, obor účetnictví a daně. Při výběru navazujícího oboru jsem se rozhodla rozšířit si obzory, proto jsem zvolila jiný obor, který je zaměřený na marketing a management.

???? Myslíš, že tě studium dobře připravilo na práci v účetní firmě?

Studium a praxe jsou nesrovnatelné. Před vysokou jsem studovala gymnázium, takže jsem neměla žádné základy účetnictví a daní, na kterých by se dalo stavět. Všechny informace a skutečnosti jsem se dozvěděla na vysoké škole. Myslím, že vysoká škola mě na práci v účetní firmě připravila relativně dobře. Bohužel téměř dva roky mého bakalářského studia komplikoval covid. Výuka probíhala online, zpočátku nebyla tak kvalitní a přišla jsem o mnoho zajímavých cvičení.

???? Máš za sebou také spoustu brigád. Jak se ti hodily předchozí zkušenosti, byť nebyly z oboru?

Brigád jsem si vyzkoušela hodně. Nejdelší dobu, jak už jsem zmínila, jsem pracovala v supermarketu. Pracovala jsem i na pokladně, díky tomu jsem se naučila především odpovědnosti. Člověk si musí dávat pozor, aby správně vydával peníze, přitom komunikovat se zákazníky a být milý. Dále jsem si zde potvrdila, že práce odvedená pečlivě a včas se cení.

???? Co jsi očekávala od práce u nás a jaká pak byla realita?

Vzhledem k tomu, že nemám žádné zkušenosti z praxe, jsem očekávala, že budu prvních pár měsíců jen třídit a lepit doklady, vypomáhat kolegyním a pozorovat, jak to ve firmě funguje. Ve skutečnosti jsem v druhém měsíci dostala na starost několik firem a byla zaučená, jak účtovat. Společnosti, které mi byly přiděleny, mám kompletně na starost. Nečekala jsem, že se tak rychle dostanu k plnohodnotné práci účetní a jsem za tuhle příležitost a důvěru vděčná.

???? Jak k tobě jako studentce přistupují ostatní lidé u nás ve firmě?

Ve firmě ke mně přistupují skvěle. Panuje zde velmi příjemná atmosféra. Kolektiv je přátelský, komunikativní a laskavý. Vzhledem ke studiu si můžu práci rozvrhnout podle svých potřeb. V případě jakýchkoliv nejasností se můžu obrátit na zkušenější kolegyně, které mi vždy ochotně pomůžou.

???? Jak vypadá tvůj typický den? Co všechno děláš?

Když přijdu ráno do práce, tak začínám čtením a řešením emailů. Následně si vytisknu doklady, které mi zaslali klienti. Rozdělím si je podle druhu a podle data. Poté jednotlivé doklady zaúčtuju, popíšu a založím do šanonu příslušného klienta. V případě, že se jedná o plátce, tak zpracovávám také daňové přiznání. Někdy také pomáhám kolegyním, například s lepením dokladů.

???? Komunikuješ už i s klienty? Jakým způsobem?

Ano, komunikuji. Zatím pouze prostřednictvím emailů. Běžnou komunikaci s klienty zvládám sama. V případě složitějších dotazů se snažím odpovědi najít na internetu nebo v zákoně. Následně pak vše konzultuji se zkušenějšími kolegyněmi, abych klientovi napsala vše pravdivě a správně.

???? Co tě nejvíce baví na práci v účetní firmě?

Na práci mě nejvíc baví ta různorodost a proměnlivost. Účetní program je stejný, ale každý klient má jiný obor podnikání a jinak se účtuje. Také se neustále mění novely a zákony o daních a účetnictví. Myslím, že z toho důvodu nemůže být práce v účetní firmě stereotypní.

???? Co bys chtěla dělat po skončení školy? Jaké máš plány?

Přestože momentálně studuji jiný obor, tak bych chtěla pracovat v účetnictví. Po dokončení studia se zřejmě budu stěhovat mimo Brno. V případě, že by kvůli vzdálenosti nebylo možné dále pracovat v JK EDIT, tak doufám, že si najdu práci, ve které budu minimálně stejně spokojená, jako jsem teď.

???? Chceš říct něco sama na závěr?

Chtěla bych především poděkovat majitelce společnosti, která mě přijala. Díky ní mám možnost získávat cenné zkušenosti a být součástí této ambiciózní společnosti.

Zanechte nám kontakt
Ozveme se vám do 24 hodin

Pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.

Prosíme doplňte Vaše jméno a příjmení
Prosíme doplňte Vaši kontaktní e-mailovou adresu
Prosíme doplňte Vaše kontaktní telefonní číslo
Prosíme napište text zprávy.
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů